Cześć, tak w uproszczeniu
piana klasyczna średnia lub ciężka powstaje w ten sposób, że środek pianotwórczy jest mieszany z wodą w przystawce autopompy (układ podawania środka), motopompie (PO 5 to miały, nowsze już chyba nie mają), lub w zasysaczu liniowym. Następnie roztwór wodny jest tłoczony linią wężową do wytwornicy pianowej (w przypadku piany średniej) lub prądownicy pianowej (w przypadku piany ciężkiej gdzie roztwór miesza sie z powietrzem i wylatuje jako piana. Są jeszcze agregaty, w których uzyskuje się pianę lekką - do roztwory środka i wody powietrze jest dostarczane przy pomocy wentylatora.
CAF to rodzaj piany sprężonej - do roztwory w urządzeniach do produkcji CAF jest także dodawane powietrze przy pomocy sprężarki, następnie taki roztwór woda + środek pianotwórczy + powietrze trafia do linii wężowej i do prądownicy (chyba może być klasyczna turbo). Zalety to dużo środka gaśniczego z jednostki wody, lekkie węże, no i jeszcze kilka niuansów na których sie nie znam.
Co do budowy gaśnic to ogólnie są 3 rodzaje:
śniegowe
pianowe i
proszkowe
Śniegowa to butla ze sprężonym CO2 jak się wypuszcza CO2 to on rozprężając się ma temperaturę około -78 st C i skutecznie odbiera ciepło z pożaru, po akcji nie pozostawia śladów więc nadaje się np do gaszenia elektroniki bardzo ważne jest, żeby nie skierować dwutlenku węgla na siebie lub kogoś innego bo powstają oparzenia albo inaczej odmrożenia - w końcu jet to te - 78 ct C.
Pianowe to butla z pianą i środkiem napędowym - działają podobnie jak piana wcześniej opisana. Trzeb spamiętać, że piana ma w sobie wodę więc gaszenie urządzeń elektrycznych może się skończyć porażeniem.
Proszkowe, chyba najbardziej popularne to proszek gaśniczy i środek napędowy zamknięty w butli. Uruchamiając gaśnicę rozbija się butlę ze środkiem napędowym (sprężony gaz nie pamiętam w tej chwili jaki) który wypycha przez ujście gaśnicy proszek gaśniczy. Proszek ma takie właściwości ze osiada na gaszonej powierzchni odcinając dopływ powietrza, ponadto wypycha powietrze z przestrzeni w której się znajdzie (jak sie użyje w pomieszczeniu to trzeba szybko uciekać bo może być problem z oddychaniem powietrzem z fruwającym w nim proszkiem... w zasadzie to nie powinno się używać takich gaśnic w zamkniętych pomieszczeniach).
To tak wielkim skrócie z pamięci i na szybko.
Mam nadzieję, że bardzo rażących błędów nie popełniłem, w razie czego liczę że mnie ktoś poprawi.
Oczywiście o szczegóły warto dopytać goglarkę
www.gogle.pl Myślę że będzie mnóstwo szczegółowych informacji.
Pozdrawiam, Sylwek