Strona 1 z 1

STOPIEŃ OCHRONY IP AGREGATÓW PRĄDOTWÓRCZYCH

: ndz 18 gru 2011, 13:53
autor: dh Adrian
Witam Druhów!

Z jakim stopniem ochrony IP posiadacie swoje agregaty? Czy są to tylko i wyłącznie agregaty o stopniu IP54 czy używacie również agregatów o stopniu IP23 ? Czy kupując nowy agregat wybrać zalecany wyższy stopień, ale niestety dużo droższy, czy może sporo tańszy o niższym stopniu. Proszę o Wasze opinie.

Pozdrawiam

Re: STOPIEŃ OCHRONY IP AGREGATÓW PRĄDOTWÓRCZYCH

: ndz 18 gru 2011, 14:38
autor: gaizka2
My mamy IP23 firmy Fogo FM 5001 oraz mniejszy GEKO ale juz ip54 . Jaka jest roznica miedzy tymi agregatami w stopniu ochrony nie mam pojecia na pierwszy rzut oka wygladaja w miare podobnie mysle ze to odnosi sie tylko do agregatow wiekszych mocowo dlatego jest inny stopien ochrony. Czy wybierajac miedzy tymi agregatami ne jest tak ze te z IP23 sa poprostu mocniejsze (zarazem drozsze) i dlatego maja wiekszy stopien ochrony ?

Re: STOPIEŃ OCHRONY IP AGREGATÓW PRĄDOTWÓRCZYCH

: ndz 18 gru 2011, 15:18
autor: JakuB
Stopień ochrony nie ma związku z mocą. Jedynie pośrednio z jakością wytworzenia. Pierwsza cyfra oznacza zabezpieczenie przed uderzeniem, druga przed wodą. Im wyższa cyfra - tym lepsza ochrona.
Lepiej jest opisane chociażby w wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/IP_(stopień_ochrony)

Re: STOPIEŃ OCHRONY IP AGREGATÓW PRĄDOTWÓRCZYCH

: pn 19 gru 2011, 08:58
autor: Sylwek
Trochę źle piszesz.
1 cyfra to ochrona urządzenia przed dostępem do środka agregatu ciał obcych i ochrona użytkownika przed dotknięciem części czynnych - niebezpiecznych pod względem porażenia
2 cyfra - ochrona urządzenia przed wodą.

Porównanie stopni IP stosowanych w agregatach i ich wyjaśnienie tu: http://www.fogo.pl/index.php?id=34

W straży są zalecane IP 54 i takie wypada stosować. Są dostępne agregaty o mocy 2,2 z IP 54 - generalnie moc nie ma tu znaczenia chyba poza tym, że przy większej mocy łatwiej przełknąć różnicę w cenie.
Agregat o IP54 będzie lepiej chroniony przed wodą i zapyleniem a te narażenia występują w straży.
Faktem jest, że w wielu przypadkach agregaty o IP 23 dają radę ale to raczej na zasadzie jak się nie ma co się lubi to się lubi...
Na zachodzie takie rzeczy by nie przeszły - tam stosowane są agregaty o najwyższych parametrach, zgodne z normami DIN. Tu przykład takich agregatów w krajowym wykonaniu: http://www.fogo.pl/index.php?id=123 (te z żółtą obudową).

Niestety agregaty te muszą kosztować - są lepiej zabezpieczone prądnice i części mechaniczne, łożyska i cały osprzęt elektryczny jak gniazda, regulator napięcia czy rozdzielnica z zabezpieczeniami. Silnik też musi mieć odpowiednio lepszy filtr powietrza.