Strona 1 z 1

Głośność syreny alarmowej

: czw 13 maja 2010, 22:37
autor: podymacz
Witam wszystkich.
Chciałbym prosić Was o poradę, odnośnie dźwięku i mocy syreny alarmowej.

Niedawno spalił nam się silnik w syrenie, która była w naszej OSP od 1954 roku. Nadmienię, że dźwięk był ładny, basowy, lecz stosunkowo słaby, ponieważ w niedaleko położonych gospodarstwach syrena była słabo (a przy wietrznej pogodzie wcale) słyszalna. Zaraz po tym jak się spaliła załatwiliśmy nową, też ze spalonym silnikiem, lecz o innej budowie wiatraka. Zaryzykowaliśmy i naprawiliśmy tą nową. Gdy ją założyliśmy, stanęliśmy w osłupieniu. Dźwięk był piskliwy (jak wykastrowany kocur), ale za to jego niski ton spowodował, że syrena była bardzo dobrze słyszalna!!!! No, ale pewna grupa ludzi stwierdziła (gdy intensywnie wyliśmy syreną w czasie żałoby narodowej), że ten dźwięk jest irytujący i po licznych telefonach mieszkańców zapadła decyzja o próbie reanimacji starej. Z tej starej założyliśmy wiatrak na silnik tej nowej i ta nowa, ze starym wiatrakiem (nadążacie? :P ) spaliła się po kilku dniach.... :cry: Ręce mi opadły. Naprawiliśmy stary silnik, założyliśmy stary wiatrak i mamy stary dźwięk, ale wyje jeszcze słabiej, niż kiedyś.

Poradźcie mi, jaką należy zastosować konstrukcję wiatraka, albo jaki założyć silnik, aby syrena miała ciężki, basowy i GŁOŚNY dźwięk?!

Re: Głośność syreny alarmowej

: czw 13 maja 2010, 23:46
autor: speedxxx
każdy wiatrak dopasowany jest do silnika jego mocy obrotow , wiec takie kombinacje z pasowaniem innych wiatrakow to ciezka sprawa zeby ideanie zpasowac.

Re: Głośność syreny alarmowej

: pt 14 maja 2010, 00:29
autor: sedi
dokładnie każda syrena ma swoją moc zarówno akustyczną jak i elektryczną.

Re: Głośność syreny alarmowej

: pt 14 maja 2010, 00:31
autor: fireman90
Tu masz dane techniczne syren SAD http://www.supron1.com.pl/main5.php?act ... 79&pid=424
Swoja drogą , trochę dziwna rzecz -dwa silniki spalone w krótkim czasie. Czy sprawdzaliście instalację elektr.? Może zanika jedna faza w czasie pracy syreny (czasem w stycznikach tak się dzieje).

Re: Głośność syreny alarmowej

: pt 14 maja 2010, 05:39
autor: Artur
Silniki te starsze miały zasilanie 380V obecnie napięcie w sieci jest 400V co prawda nie powiano to zmienić nic co do obrotów silnika ale może być tak że przy przewinięciu sinika zostanie dany cieszy drut na uzwojenie i wtedy syrena jest cisza tak było u mnie w remizie. Tak jak pisał fireman90 proponuję sprawdzić instalację od bezpieczników po złącze przy silniku. Zakupcie jak nie macie automat zaniku fazy CZF koszt nie duży około 35zl a silnikowi nic się nie stanie bo będzie zabezpieczony.

Re: Głośność syreny alarmowej

: pt 14 maja 2010, 08:38
autor: lord
Wydaje się że musicie wymienić bezpieczniki w instalacji lub łożyska w samej syrenie a swoją drogą namawiałbym na zamontowanie powiadamiania na telefony komórkowe (dzisiaj prawie wszyscy wymieniają okna na plastiki i naprawdę słabo słychać nasze syreny)
pozdro prezes
zapraszam na nasza stronkę www.opoczno.osp.org.pl

Re: Głośność syreny alarmowej

: pt 14 maja 2010, 10:01
autor: Sylwek
Podniesienie napięcia zasilającego z 380V na 400V nie szkodzi silnikom. Bardziej prawdopodobne jest, że silniki się palą przez obniżenie napięcia albo brak jednej fazy. W przypadku świeżo przewiniętego silnika możliwa jest też wada w czasie przewijania - spotkałem się z takimi przypadkami i firma kolejny raz przewijała w ramach gwarancji.

Co do bezpieczników to normalnie nie mają one wpływu na spalenie się silnika. Mogą ewentualnie wpływać w taki sposób, że jeśli jeden jest uszkodzony to silnik nie ma zasilania jednej fazy. Dobrze dobrane silniki powinny ochronić silnik przed uszkodzeniem w przypadku utknięcia ale ciężko jest żeby ochroniły od przeciążenia. Do ochrony silników od przeciążeń stosuje się zabezpieczenia termobimetalowe (termiki). Jeśli u Was nie ma tego zabezpieczenia to możliwe jest, jak wcześniej kolega napisał, że po przełożeniu silników wirnik syreny potrzebował większej mocy niż moc silnika i to spowodowało jego spalenie.

Zawołajcie elektryka, żeby zrobił Wam przegląd instalacji - pomierzył trochę.

Re: Głośność syreny alarmowej

: pt 14 maja 2010, 11:34
autor: podymacz
Dzięki za porady.
Co do instalacji, to chyba raczej było wszystko w porządku, ponieważ elektrycy sprawdzali i mierzyli wszystko, przy zakładaniu syren. Chciałbym jednak konkretnej podpowiedzi, o głośność, ton i zasięg. Od czego zależy (moc, obroty, konstrukcja wiatraka?) i co najlepiej założyć. mamy w zapasie jeszcze jeden wiatrak, ma mniejszą średnicę, ale większą szerokość i wysokość otworów. Niestety żeby to założyć trzeba by sporo przeróbek, więc próbuję się dowiedzieć co ma kluczowe znaczenie, bo z tymi wymianami silników i wiatraków, to już wyglądamy trochę na tym dachu jak idioci.... :wink:

Co do powiadamiania sms, to mamy założone, ale w okolicy są duże problemy z zasięgiem (teren pagórkowaty), więc jednak na syrenę trzeba liczyć.