Strona 1 z 1

Problemy z wójtem --- POMOCY!!!!

: pt 28 lis 2008, 21:13
autor: pawelsta5
Witam :)
Bardzo was prosze o doradzenie mi co mamy zrobić , sprawa przedstawia sie następująco:
Nasza jednostka znajduje sie na północy mazowsza(powiat Mławski) , bylismy jedną z najlepszych jednostek KSRG na powiecie ale do czasu gdy zmienił sie WóJT,,, Ograniczył nam wyjazdy prawie o połowe, nie pozwala aby PSK wysyłało nas poza teren gminy. Ostatnio jechaliśmy do akcji samochodem, ktory nie miał ropy, dobrze ze po drodze był CPN i złozylismy sie ze strazakami i kupilismy. Wójt nie kazał kierowcy aby te pojazdy zatankowac... Zrobiliśmy z tego afere jak to moze być zeby na wyjazdy do akcji nie było ropy, to on zrobił tak że teraz nie wyjezdzamy prawie nigdzie :cry: ... Pod koniec sierpnia wezwano nas do pożaru lasu w Płocku ( kompania obwodowa) niestety po drodze nasz stary Jelcz dostał awarii, został wycofany z podziału na czas naprawy.. Wyobrazcie sobie że wujt nie chciał dac 1000 zł na naprawe i Jelcz stał ponad 2 tygodnie na "kołkach",... Zbliża sie teraz zima i naszemu wujtowi ubzdurało sie załozyc do jelcza pług śnieżny. nie wiem jak to bedzie wyglądac te działanie ale gdy wyjedzie na cały dzien nim odsniezac to pozostaniemy bez samochodu :cry:
Nie wiem jakie on ma prawa a jakie my mamy, dlatego chcemy jakoś uratowac nasza jednostke przed rozwiazaniem i prosze was o jakieś rady....
POZDRAWIAM

Re: Problemy z wujtem --- POMOCY!!!!

: pt 28 lis 2008, 22:11
autor: Artur
Witam!
Może poczytasz sobie tutaj:
Stosownie do zapisu art. 6 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 1996 r. nr 13, poz. 74 z późn. zm.), do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, nie zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Obejmują one zarówno zadania własne gminy, jak i zadania zlecone odrębnymi ustawami z zakresu administracji rządowej.
Zadania własne gminy, w tym sprawy ochrony przeciwpożarowej (art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy), mają na celu zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, ustawy odrębne określają, które z zadań własnych gminy mają charakter obowiązkowy. Takim szczególnym aktem prawnym jest ustawa z 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. nr 81, poz. 351 z późn. zm.). Reguluje ona kwestie dotyczące zapobiegania pożarom, klęskom żywiołowym, organizacji ochrony przeciwpożarowej, działań ratowniczych, uprawnień strażaków i członków ochotniczych straży pożarnych, świadczeń rzeczowych i finansowych przysługujących jednostkom ochrony przeciwpożarowej.
Ochotnicze straże pożarne są to umundurowane jednostki ochrony przeciwpożarowej, wyposażone w specjalistyczny sprzęt, przeznaczone przede wszystkim do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami. Podmiotami tworzącymi wyżej wymienione jednostki mogą być: minister właściwy do spraw wewnętrznych, a za jego zgodą inni ministrowie, wojewodowie, organy jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucje, organizacje, osoby prawne lub fizyczne.
Ochotnicza straż pożarna funkcjonuje na podstawie przepisów ustawy z 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. nr 20, poz. 104 z późn. zm.), a szczegółowe zadania i organizację określa jej statut (art. 19 ustawy o ochronie ppoż.).
Według art. 29 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, koszty funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej pokrywane są z:
a)budżetu państwa
b)budżetów jednostek samorządu terytorialnego,
c)dochodów instytucji ubezpieczeniowych, ubezpieczających osoby prawne i fizyczne,
d)środków własnych podmiotów, które uzyskały zgodę ministra spraw wewnętrznych i administracji na utworzenie jednostki ochrony przeciwpożarowej.
Kwestię finansowania ochotniczych straży pożarnych reguluje przepis szczególny ustawy – art. 32 ust. 2, który mówi, iż koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, za wyjątkiem szkoleń, które nieodpłatnie prowadzi Państwowa Straż Pożarna.
Obowiązkiem gminy jest również: bezpłatne umundurowanie członków ochotniczej straży pożarnej, ubezpieczenie w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej. Ponadto gmina może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, co jednoznacznie wiąże się z pokrywaniem kosztów jego działalności.
Ustawa o ochronie przeciwpożarowej przewiduje szczególne sytuacje związane z finansowaniem działalności ochotniczych straży pożarnych:
· art. 33 ustawy – budżet państwa pokrywa koszty funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej, jeżeli jednostki te działają w ramach krajowego systemu ratowniczo–gaśniczego,
· art. 34 ustawy – budżet państwa pokrywa koszty funkcjonowania ochotniczych straży pożarnych, związane z ochroną przeciwpożarową, o ile na podstawie odrębnych przepisów zostaną przekazane gminom jako zadania zlecone.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 16 ustawy z 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. nr 91, poz. 578 z późn. zm.), do zadań powiatu należą sprawy publiczne o charakterze ponadgminnym, między innymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Natomiast ustawa o ochronie przeciwpożarowej szczegółowo wylicza zadania własne powiatu: prowadzenie analiz i opracowywanie prognoz dotyczących pożarów, klęsk żywiołowych, prowadzenie analiz sił i środków krajowego systemu ratowniczo–gaśniczego na obszarze powiatu, budowanie systemu koordynacji działań jednostek ochrony przeciwpożarowej wchodzących w skład krajowego systemu ratowniczo–gaśniczego, organizowanie systemu łączności, alarmowania i współdziałania między podmiotami uczestniczącymi w działaniach ratowniczych na obszarze powiatu.
Biorąc pod uwagę zapisy ustawy o ochronie przeciwpożarowej i ustawy o samorządzie gminnym, trzeba stwierdzić, iż finansowanie działalności ochotniczych straży pożarnych należy do obowiązkowych zadań własnych gminy.
Jest tego trochę ale tyle udało mi się znaleźć na ten temat.
Pozdrawiam

Re: Problemy z wujtem --- POMOCY!!!!

: sob 29 lis 2008, 14:28
autor: pawelsta5
No tak ale on nas własnie musi utrzymac ale co z tego jak on zrobił tak że nigdzie teraz nie wyjeżdzamy :cry: .... Przez takie coś nasi strażacy zapomną o tych wszystkich procedurach i tym co sie nauczyli podczas akcji :cry:

Re: Problemy z wujtem --- POMOCY!!!!

: pn 01 gru 2008, 15:32
autor: PiotrG
Nie bardzo rozumiem.
Skoro jesteście w KSRG to terenem waszego działania jest cały powiat a nie gmina i Wójt nie może zakazać PSK nie dysponowanie - co na to Komendant Powiatowy (Miejski) PSP ?
Włączając jednostę do KSRG Wójt podpisywał porozumienie co do udziału waszego w działaniach ratowniczych.
Zgłosić oficjalnie do Komendanta Powiatowego problem i dać pismo do wiadomości do Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Powodzenia

Re: Problemy z wujtem --- POMOCY!!!!

: pn 01 gru 2008, 15:55
autor: pawelsta5
No komendant jest bardzo oburzony tym ale nie chce toczyc wojny z wojtem... i dlatego wzywają nas teraz rzadko.... ale zobaczymy zrobimy tak jak mówiłes....
Z góry dziekuje i pozdrawiam



P.S jak ktos ma jeszcze jakies pomysły prosze pisac:)

Re: Problemy z wujtem --- POMOCY!!!!

: wt 02 gru 2008, 08:05
autor: marcin_op
Nie chciałbym się czepiac i być źle odebrany... ale aż w oczy kole....
nie WUJT tylko wÓjt

Re: Problemy z wójtem --- POMOCY!!!!

: czw 29 sty 2009, 19:00
autor: BIgJaro
Witam

Pozwolę sobie wkleić link do mojej wypowiedzi w podobnym temacie, żeby nie pisać dwa razy tego samego (ależ ze mnie leń)> Mam nadzieje, że zadziała

http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.ph ... 1944#p8785

Pozdrawiam