Strona 1 z 1
pytanie o działalność
: ndz 15 lut 2009, 17:14
autor: tomekz41
mam do kolegów druchów pytanie wynajmujemy jako jednostka osp część remizy pod sklep pobieramy co miesiąc czynsz za ten lokal mamy z właścicielem sporzadzoną umowę czy wynajmowanie lokalu pod sklep to dzialalność gospodarcza i jak należy rozliczać się z us cały dochód przeznaczamy na działalność statutową wiem że takich jednostek jak nasza jest dużo
Re: pytanie o działalność
: śr 18 lut 2009, 22:12
autor: Fredek
To jest niestety działalność gospodarcza. Sprawdźcie w swoim statucie czy nie lepiej przyjąć tego wynajmującego jako członka wspierającego z uchwaloną kwotą wsparcia. A jako członek będzie mógł bezpłatnie korzystać z waszych pomieszczeń. Jedyny jego problem - to nie będzie mógł składki wliczyć w koszty działalności, ale możecie mu w zamian tę składkę obniżyć o kwotę podatku, wy też korzystacie odpada wam cała procedura związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Re: pytanie o działalność
: czw 19 lut 2009, 20:10
autor: tomekz41
a jak w takim razie wygląda rozliczenie z urzędem skarbowym jerzeli ten wynajem to działalność gospodarcza jakie dokumenty trzeba tam dostarczyć z góry dziękuje za odpowiedź
Re: pytanie o działalność
: czw 19 lut 2009, 21:19
autor: Fredek
Przede wszystkim w KRS powinniście być zarejestrowani jako prowadzący działalność gospodarczą, co niestety zmusza was do prowadzenia "pełnej ksiegowości". Powinniście wystawiać faktury za wynajem. Jeśli całość dochodu przeznaczacie na działalnośc statutową, to po złożeniu na początku roku takiego oświadczenia do US, wystarczy CIT-8 do końca marca.
Re: pytanie o działalność
: wt 05 maja 2009, 16:58
autor: sooyek
Witam.
Czy organizowanie dopuszczalnych w statucie imprez rozrywkowych też jest traktowane jako działalność gospodarcza???
Z góry dzięki za odpowiedź.
pozdrawiam
Re: pytanie o działalność
: śr 14 paź 2009, 18:34
autor: tomek77
Hej, to mój pierwszy post, a;e myślę, że pomogę.
Czy organizowanie imprez to działalność gospodarcza, otóż działalność gospodarcza rozpoczyna się w momencie uzyskania pierwszego przychodu innego niż przychody wymienione w statucie, czyli składki, dotacje i darowizny. Zatem np. Urząd Gminy zleci Wam zorganizowanie takiej imprezy, a Wy wystawicie za to rachunek (bo zakładam, że vatowcami od razu nie będziecie), to jest to już działalność gospodarcza. I mało tego, bez względu na to czy osiągniecie z tego tytułu zysk czy stratę.
Jedyny plus działalności gospodarczej w organizacji pozarządowej (czyli np. OSP) to taki, że można podjąć stosowną uchwałę o przeznaczeniu tego zysku w całości na cele statutowe i wówczas nie płaci się podatku. Ale dla jednej takiej imprezy naprawdę nie warto rejestrować działalności gospodarczej. Na forum spotkać można sposoby, w jaki sposób to obejść. I jeszcze jedna uwaga, jeśli zdecydujecie się na prowadzenie działalności gospodarczej, to uważajcie kogo macie w zarządzie, bo jeśli są tam np. wójt, dyrektor jednostki sektora publicznego, to często bywa tak, że nie mogą oni prowadzić działalności gospodarczej, a bądąc w zarządzie organizacji prowadzącej działalność gospodarczą traktowani są tak samo jakby prowadzili własne firmy.
Co do pełnej księgowości, to niestety nie tylko OSP prowadzące działalność gospodarczą, lecz wszystkie OSP zobowiązane są prowadzenia pełnej księgowości. Nie obowiązuje co prawda Ustawa o rachunkowości lecz Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzącymi działalności gospodarczej z dnia 15 listopada 2001 r. Dz.U. Nr 137 poz. 1539 z późn. zm. Ale to niewiele zmienia i tak musimy księgować na kontach, mieć plany kont i sporządzać roczne sprawozdania, z tym, że te sprawozdania są nieco uproszczone (takie jak druku zosp - załączniki do sprawozdania finansowego). Wiem, że to głupio zabrzmi, ale książka skarbnika już nie wystarczy.
Re: pytanie o działalność
: śr 14 paź 2009, 19:37
autor: Fredek
4d) dochody jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej - w części przeznaczonej na cele statutowe; w tym zakresie jednostki te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej,
@tomek77 rozumiem, że dysponujesz jakąś większą wiedzą w tym zakresie. To w takim razie jak należy rozumieć ten zapis art. 17 ust. 1 pkt 4d z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Dz.U. 1992 Nr 21 poz. 86
Starasz się wytłumaczyć nam, że książka skarbnika to za mało. Mój US do tej pory nie miał takich wątpliwości. Czy to o czym piszesz to nie kolejna wydumana nadinterpretacja urzędnicza?
I jeszcze jedna wątpliwość, ustawa o swobodzie działalności gospodarczej mówi:
Art. 2.
Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa,
usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż,
a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Czy w takim razie jednorazowe zorganizowanie imprezy jest działalnością gospodarczą? To ani sposób zorganizowany ani ciągły.
Rozporządzenie, na które sie powołujesz obowiązuje od 2001 roku a nowelizacja ustawy zwalniająca nas z obowiązku .. wg przepisów Ordynacji Podatkowej weszła w 2004 roku. Ustawa w zasadzie zrównuje nas, jeśli chodzi o działalność statutową, z kościołami a po jej wprowadzeniu rozporządzenie nie zostało zmienione, pozostawiając lukę.
Zamiast się potulnie poddawać urzędniczemu widzimisię powinniśmy się dopominać o swoje prawa, czasami ciężko przez poprzedników wywalczone.
Re: pytanie o działalność
: pt 16 paź 2009, 10:58
autor: tomek77
Witam ponownie, kolego Fredku, pewnym wyjściem jest dopominanie się o swoje i tu się zgadzam z kolegą, że jeśli konkretny urząd skarbowy (właściwy ze względu na siedzibę osp) nie ma nic przeciwko, to jak najbardziej można żadnej ewidencji poza książką skarbnika nie prowadzić. Wiem, że zdania w tym zakresie są podzielone, zarówno wśród księgowych, jak i samych urzędów skarbowych – ja sam znam dwa, które mają inne podejście. Chciałbym zwrócić uwagę, na 2 kwestie, mianowicie:
- po pierwsze - czy macie jakąś interpretację z US w tym zakresie (jeśli tak byłbym wdzięczny za przesłanie),
- po drugie – na jakiej podstawie US ma się przyczepić, skoro składamy tam druki takie jak sprawozdanie finansowe wraz załącznikami w postaci rachunku wyników i bilansu (druki/wzory zosp), w których przy konkretnych pozycjach wpisane są nr. kont księgowych np. k.010, k.070, itd. – a wzory te są zgodne z Rozporządzeniem, na które się powołałem w poprzednim poscie. Zatem US widząc podane numery kont księgowych może domniemywać, iż mamy plant kont, na których księgujemy. A może ZOSP proponując nam materiały na walne zebrania, wziął pod uwagę fakt prowadzenia działalności.
Co do działalności gospodarczej, to tu jestem w 100% przekonany o swojej słuszności, i tak jak słusznie zauważyłeś działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Jak z powyższego wynika – sposób zorganizowany i ciągły dotyczy tylko działalności zawodowej, takiej jak np. prawnicza, lekarska, itp. W pozostałych przypadkach każda działalność zarobkowa (nawet pojedyncza) jest działalnością gospodarczą.
Re: pytanie o działalność
: pt 16 paź 2009, 18:51
autor: Fredek
Ja od kilku już lat nie dołączam rachunku wyników i bilansu. Dodaję za to kopię sprawozdania finansowego (tego z druku ZOSP) i to wszystko, . Nie mam interpretacji na piśmie ale jeśli były wcześniej jakieś drobne nieprawidłowości urzędnik telefonicznie wzywał do ich uzupełnienia, oczywiście na początku każdego roku składam oświadczenie o przeznaczeniu całości na działalność statutową. Jeśli chodzi o działalnośc gospodarczą; część zdania wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły odnoszę do jego całości a nie tylko do ostatniego członu, może niesłusznie. Czyżby zadanie dla polonisty?
Natomiast jednorazowe wpływy za jakieś drobne usługi staram się przyjmować jako wpłatę na działalność statutową z takim też wpisem na rachunku.
Re: pytanie o działalność
: pt 16 paź 2009, 19:32
autor: tomek77
Dla mnie akurat nie jest aż tak dużym problemem księgowanie i przestrzeganie Rozporządzenia, wiec je stosuję. Wiem też, że urzędy skarbowe czasami przymykają oczy na sprawozdania ochotniczych straży pożarnych.
W internecie, na stronie lublińskiego oddziału zosp zamieszczona jest prezentacja oraz materiały ze szkolenia dla skarbników. Podaję link:
http://www.zosprp.lublin.pl/zosprp.php?show=druki
Z prezentacji tej jednoznacznie wynika, iż osp zobowiązane są do przestrzegania zapisów Rozporządzenia MF. W prezentacji znaleźć możemy przykłady zapisów księgowych, kont księgowych, sprawozdań księgowych osp oraz zapisy:
- Podstawa ksiąg rachunkowych stowarzyszenia: dokument - Przyjęte zasady (polityka) rachunkowości opracowany wg przepisów Ustawy o rachunkowości
- Dla jednostek nie prowadzących działalności gospodarczej – dokument uwzględnia szczególne zasady rachunkowości określone w
Rozporządzeniu Ministra Finansów.
dalej czytamy ... Jednostki OSP są zobowiązane do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego wg wzoru wskazanego w rozporządzeniu MF. Sprawozdanie obejmuje:
- Bilans
- Rachunek zysków i strat
- Informację dodatkową.
Zatem nie wiem, czy to kolejna wydumana nadinterpretacja urzędnicza. Gorąco polecam lekturę, aha i nie kojarzcie mnie z Lublinem, jestem z kujawsko-pomorskiego.
Ale Fredku, jeśli skarbówka do tej pory nie oczekiwała niczego więcej, to raczej nie powinieneś się wychylać, bo takie księgowanie bez oprogramowania komputerowego to niezła zabawa.
Re: pytanie o działalność
: pt 16 paź 2009, 20:26
autor: Fredek
Wychylać się bynajmniej nie mam ochoty, wiem z grubsza czym się to je ale nie mam żadnego doświadczenia w księgowaniu. Poczytaj jeszcze na tym forum, niestety Polska to ciekawy choć, nie federacyjny kraj.
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,9417.0.html