Mam takie pytanko jakby ktoś Mi mógł wytłumaczyć jak to jest z zawodnikiem rezerwowym podczas zawodów.
Czy zawodnik rezerwowy może się zmienić po wykonanej bojówce z innym zawodnikiem i wziąć udział w sztafecie bez żadnych problemów czy tylko wtedy kiedy jeden z zawodników dozna jakiegoś urazu (kontuzji) podczas wykonywania bojówki. Zastanawiam się czy taka zmiana jest dozwolona czy też nie. Proszę o wyjaśnienie mojego problemu ponieważ nie mogę tego dostrzec w regulaminie OSP:)
Jeżeli chodzi o kategorię seniorów...
Rzeczywiście. W regulaminie nie ma wzmianki o tym, kiedy może wejść zawodnik rezerwowy.
A co nie jest wyraźnie zabronione - jest dozwolone. W mojej gminie robiliśmy taką zamianę
(mechanik na sztafetę zmienił się z innym - młodszym chłopakiem) i wszystko było w porządku.
W regulaminie MDP zaś wyraźnie zaznaczono, kiedy można wykorzystać zawodnika rezerwowego.
a ja inne pytanie, ale też dotyczące rezerwowego. Czy może on w bojówce przytrzymać wąż w basenie? Na odprawie przed gminnymi, kiedy o tym wspomniałem, to przedstawiciele innych drużyn rzucili się na mnie jak głodne wilki na mięcho ;D
Zamiast patrzeć w regulamin jak w jedyną wyrocznię należy na odprawie poruszyć tematy które nie są pewne. W końcu to sędziowie o wszystkim decydują w oparciu o regulamin a nie na odwrót.
W mojej gminie, sędziowie nie robią problemów z zawodnikiem rezerwowym którego ustawiamy na sztafecie a wymieniamy go w bojówce na mechanika. Co do przytrzymania smoka to było różnie. Przewałkowane były już 3 opcje:
-Przytrzymuje dowódca,
-przytrzymuje rezerwowy,
-nikt nie przytrzymuje.
W tym roku nikt w żadnej drużynie ssawnej w wodzie nie trzymał i wszystko było dobrze. Wydaje mi się, że jeżeli zbiornik jest odpowiedniej wielkości i w odpowiedniej odległości od pompy to smok nie powinien wypłynąć na wierzch (przynajmniej ja nie kojarzę u nas takiej sytuacji)
OSP Troszyn Polski
Polska -> woj. Mazowieckie -> powiat Płocki -> gmina Gąbin -> Troszyn Polski
Oj, Druhowie, chyba nikt z Was nigdy nie awansował na zawody powiatowe, skoro macie takie dylematy.
Faktycznie regulamin "z wodą" nie wypowiada się jasno co do rezerwowego (inaczej niż regulaminy MDP i CTIF), ale sporty pożarnicze to nie hokej lub piłka nożna - zawodnik rezerwowy może "wejść do gry" tylko w przypadku stwierdzonej kontuzji jednego z zawodników. I - tutaj macie rację - powinno to być jasno powiedziane na odprawie przed zawodami.
Wiem, że bardzo często na zawodach towarzyskich lub gminnych dopuszcza się różne składy (bo tak trzeba na to spoglądać) na bojówce i sztafecie, ale na zawodach wyższego szczebla (szczególnie wojewódzkich i krajowych) takie numery nie przechodzą - od tego są sędziowie na weryfikacji.
A regulamin - według mnie - powinien być wyrocznią. Biada drużynom, których będą sędziować ludzie lubiący za bardzo interpretować.